‌عضویت در کانال واحد
اتوماسیون تغذیه
دستورالعمل فعال سازی کارت غذا
کتابخانه دیجیتال
پست الکترونیک
‌دستورالعمل تسویه حساب اینترنتی
سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان
سرفصل رشته ها
دستور العمل پرداخت اینترنتی
آئین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی
منوی غذای ماهانه
همایش ها و کنفرانس ها

اولین و بزرگترین گردهمایی اعضای هیئت علمی واحد های دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آنا از گرگان حجت الاسلام سیدعلی طاهری در گردهمایی اعضای هیات علمی استان گلستان گفت:
محورهای این گردهمایی باز تعریف ماموریتهای جدید اعضای هیات علمی در تمامی حوزه ها و نحوه ایفای نقش اعضای هیات علمی دانشگاه در رفع معضللات منطقه ای و کشوری است و همچنین شیوه های مشارکت اعضای  هیات علمی در فعالیت اقتصادی دانشگاه، طرح ها ایده ها و دیدگاهها و ارایه برنامه های علمی و عملیاتی نمودن طرح بازمهندسی نظام آموزش و پژوهش در علوم کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و همسو سازی تحقیقات و پژوهش اثرگذار می باشد.

وی افزود: 
در سفر  اخیر ریاست دانشگاه  ازاد اسلامی  دکتر طهرانچی  به استان گلستان  برای احیای برخی از رشته های دانشگاهی تاکید شد. استان گلستان یکی  از قطب های کشاورزی است  و باید رشته کشاورزی  و مرتبط احیا شود.

طاهری گفت: یکی از کارهایی که باید در دانشگاه  انجام شود پایش  است  و سالهاست  مقام  معظم رهبری  مطرح میکنند دانشگاه با  متن  جامعه  برای  حل مشکلات  جامعه  قدم بردارد. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان خاطر نشان کرد: مهر  امسال هر دانشجوی  مقطع ارشد و دکتری  بخواهد  پایان نامه بدهد، هئیت علمی  بخواهد  در مورد  علمی پژوهشی  مقاله  یا کتابی  چاپ کند  باید  در قالب پایش عمل کند  هدف  اصلی  این  طرح راه  حل مشکلات مهم کشور است. نزدیک به ۷۰ چالش مهم کشور شناسایی شده است  وبرای هر چالش چند صد  یا چند هزار موضوع   یا مقاله  تعین شده است.

در ادامه این مراسم دکتر روح الله دهقانی فیروز آبادی معاون محترم تحقیقات، فنآوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت:
طراحی هر سیستم درپاسخ به یک نیاز است، و دانشگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانشگاه بوجود آمد تا به یک نیاز جامعه پاسخ دهد. در دهه 70 که در کشور نهادهای حاکمیتی زیادی وجود داشت نیاز به نیروهای تحصیل کرده دانشگاهی بود که با وجود تعداد پایین جذب دانشجو در دانشگاههای دولتی دانشگاه آزاد بوجود آمد تا به نوعی این کمبود جذب را جبران نمایید،  افراد برای اشتغال از این موقعیت استفاده کرده و برای جذب در دستگاههای حاکمیتی به تحصیل در دانشگاه آزاد مشغول شدند. با توجه به این مطلب کارکرد دانشگاه بطور کلی در دوبعد خلاصه می شود اول آنکه دانشگاه به افراد شخصیت و اعتبار اجتماعی می دهد و ثانیا افراد را برای اشتغال آماده می کند. 

وی تصریح کرد: دانشگاهها باید همیشه در یک سیر تحولی و تعالی حرکت نمایند. در ابتدا دانشگاههای نسل اول دانشگاههایی با رویکرد آموزشی بود همانطورکه ذکر شد مشتری آنها دولتها و دستگاههای حاکمیتی بودند که فقط در سطح دوره های کارشناسی اقدام به جذب نمودند. اما دانشگاهها در دوره حاضرنیاز به تغییر رویکرد و تغییر ساختار دارند که در این تغییر باید نیروی جدید و پژوهشگر تربیت نماید. 

وی در ادامه گفت : با وجود تغییرات نسل اول دانشگاهها در دوره خاصر  نسل دوم دانشگاهها با رویکرد پژوهشی که مشتری آنها صنایع و کسب و کارهای متوسط بودند بوجود آمدند. در این نسل دوره های ارشد و دکتری نمایان شدند. هرچند دیگر با توجه به تغییر ساختار نسل دوم دیگر کارکردی ندارد بنابراین باید آنها بازسازی و به سمت نسل سوم پیش رود. در این نسل افراد بعد فارغ التحصیلی کارآفرینی می کنند مشتری آنها کسب و کار های کوچک و گروههای مردمی هستند. و دوره آموزشی آنها شتاب دهی و  رشد شرکت مداری و شرکت های دانش بنیان است. 

دهقانی فیروز آبادی اظهار داشت: در دانشگاه نسل سوم فرد دیگر معنی ندارد بلکه تیم وارد می شود و مربی تربیت می کند، استاد و کارشناس در نسل سوم بعنوان مربی عمل می کنند. در مسیر تکاملی پس از تغییر ساختارها باید به نسل چهارم دانشگاهها وارد می شویم که دانشگاههای این نسل تاثیرگذاری اجتماعی دارند. این نسل رویکرد آن فناوری و مشتری آنها مردم و نسلهای آینده و دوره های آموزشی نیاز مداری ، تفکر سازی و تحول آفرینی است. این یقین وجود دارد که دانشگاه آزاد اسلامی با وجود اساتید، دانشجویان ،گستردگی دانشگاه و امکانات آن و سازکار و کار خصوصی آن به به سمت پیشرفت و تعالی در حال حرکت است. دانشگاه آزاد کارخانه انسان سازی است و مردم باور دارند که دوباره دانشگاه ازاد رشد می کند و پویا می شود و لازمه این امر اینست که اساتید حرکت نمایند. 

وی افزود : بطور کلی باید از دانشگاه نسل اول به سمت نسل چهارم حرکت کنیم. با وجود اینکه در کشور ما ثروتهای زیادی وجود دارد اما ثروت  از مهمترین مشکلات و چالش هاست. چرا که با درک و حل آن تبدیل به کسب و کار می شود.

ایشان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارهایی که دانشگاه آزاد باید در آن فعالیت نماید دخیل کردن انسانها در منفعت و ضرر دانشگاه است که در حال حرکت به این سمت است. و در ضمن در دانشگاه آزاد با ورود فناوری آن و تبدیل شده به دانشگاه فناور آزاد، دیگر دانشکده معنا ندارد و بجای آن سرای نوآوری خواهیم داشت.

این رویداد که در نوع خود اولین گردهمایی استانی اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور است روز گذشته به مدت ۸ ساعت و با حضور ۴۵۰ عضو هئت علمی تمام وقت واحدهای دانشگاهی استان گلستان در واحد گرگان برگزار شد.

 

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود ، خداوند متعال را سپاسگزارم که در سايه سار انقلاب اسلامي ، توفيق خدمت گذاري به جوانان فرهيخته ايران اسلامي را در این واحد دانشگاهی به دست آورده ایم. اطمينان دارم کارکنان پرتلاش و اعضای محترم هیات علمی اين واحد دانشگاهي، هماهنگ با سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي فرصت هاي جديدی را در ارائه خدمات آموزشی و پ‍ژوهشی براي دانشجويان ایران اسلامی فراهم خواهند نمود.لذا وظیفه خود می دانم ورود شما را به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ، خير مقدم عرض نموده ، امیدوارم با تکیه بر یاری پروردگار متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) موفق تر از گذشته در مسیر اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نموده و شاهد سربلندی ایران اسلامی در تمامی زمینه ها باشیم

دکتر سید علی طاهری

ریاست دانشگاه آزاد گرگان
بالا