‌عضویت در کانال واحد
اتوماسیون تغذیه
دستورالعمل فعال سازی کارت غذا
کتابخانه دیجیتال
پست الکترونیک
‌دستورالعمل تسویه حساب اینترنتی
سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان
سرفصل رشته ها
دستور العمل پرداخت اینترنتی
آئین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی
منوی غذای ماهانه
همایش ها و کنفرانس ها

کارگاه فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آنا از گرگان در این همایش ابتدا حجت الاسلام دکتر طاهری ضمن خیر مقدم خدمت جناب آقای دکتر شیرنگی مدیرکل محترم اقتصاد دانش بنیان و توسعه سرمایه گذاری دانش بنیان ، روسا، معاونین و مدیران دانشگاههای آزاد اسلامی استان کلیت چهار بحث کارگاه را که رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس سند دانشگاه اسلامی هست بیان نمودند که یکی از حوزه های بحث فناوری و نوآوریست .
 
ایشان افزود: اگر دانشگاهها خودشان را از وضعیت موجود که یک رویکرد دانشگاه نسل دومیست به سمت دانشگاه نسل سوم و‌چهارم نبرند به تعبیر متخصصان حوزه علم و پژوهش در دنیا دانشگاه تبدیل به موزه خواهد شد و دیگر دانشجویی به سراغش نخواهد آمد. 

طاهری گفت: مرگ و زندگی دانشگاه در اجرایی شدن‌ این رویکرد است. اما قدم اول آنست که کامل توجیه شویم ، بعبارتی هدف چیست ؟ انشالله بعد از این کارگاه نتایج  و خروجی این جلسات را به همه سطوح دانشگاه اعم از استاد، کارمند و دانشجو منتقل خواهیم نمود. 

ایشان در پایان اظهار داشت: در حال حاضر این دغدغه برای خیلی از اساتید وجود دارد که چرا رابطه ما با جامعه و صنعت قطع است؟ که اگر این رویکرد اجرایی شود انشالله تمامی این مشکلات برطرف و به سمت یک دانشگاه با رویکرد جدید دانشگاه نسل سوم یعنی دانشگاه کارآفرین پیش خواهیم رفت .

 

در ادامه برنامه دکتر شیرنگی به تشریح کامل این رویکرد پرداختند:

ایشان در ابتدا ضمن تشکر از دکتر طاهری و معاونین دانشگاه آزاد استان بابت زحماتی که برای دانشگاه متقبل شدند فرمودند: در راستای تحقق بند ۵ سیاستهای کلی علم و فناوری که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و در راستای آموزش و تفکر خلاق فناورانه ، ایده پردازی و توسعه فرهنگ نوآوری و کمک به تجاری سازی محصولات دانش بنیان، با درایت جناب آقای دکتر ولایتی و با همت و تلاش دکتر طهرانچی و نگاه متخصصانه و خردمندانه جناب آقای دکتر دهقانی فیروزآبادی معاونت محترم پژوهش و فناوری، برای تجاری سازی دستاوردهای علمی، و کمک به افزایش درآمدهای دانشگاه و حرکت به سمت هدف اصلی یعنی ایجاد دانشگاه نسل سوم ( دانشگاه کارآفرین ) ۵ اداره کل در ذیل معاونت پژوهش و فناوری ایجاد شد. 

وی افزود:
اداره کل سیاست و نظارت راهبردی که بحث آن در حوزه آیین نامه ها، تنظیم اساسنامه ها و بیشتر به دنبال نظارت بر استانهاست . اداره کل آموزش، فناوری و امور شتابدهندهاست که در بحث مهارتها و آموزش فناوری و شتابدهنده ها اقدامات لازم را انجام می دهند. اداره کل کارآفرینی و مراکز رشد ، اداره کل تجاری سازی و پارک علم و فناوری و اداره کل اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری دانش بنیان. 

ایشان تصریح کرد:
این ۵ اداره کل وظیفه ریل گذاری فناوری و نوآوری را در دانشگاه آزاد اسلامی بر عهده دارند.‌ با این هدف که دانشجویی که وارد دانشگاه شد بتواند کسب و کار خودش را پیدا و شرکت خودش را تاسیس نماید . برای این منظور آیین نامه ای تحت عنوان آیین نامه جامع بازار فناوری و سراهای نوآوری در دست تشکیل است. بازار فناوری زیر ساخت و محل استقرار سراهای فناوری و نوآوری هستند و سراها یک نهاد اجتماعی اند که ماموریت محور هستند و با هدف اینکه یک مسئله ای را مطرح و آن مسئله را با توجه به شرایط اقلیم و آن منطقه حل نمایند بوجود آمدند. که با توجه به منطقه و مزیتهای منطقه وظیفه هایی را برای سرای نوآوری در نظر خواهیم گرفت.  سراها شامل ۳ جز اصلی و  اساسی هستند که یک شبکه نوآوری را ایجاد می کنند. مرکز آموزشهای فناوری و شتابدهنده ها، مراکز رشد و کارآفرینی و پردیس پارکهای علم و فناوری . 

شیرنگی گفت: سراها بدلیل ماموریت گرا بودن شتابدهنده، مرکز رشد و پارک علم و فناوری آنها تخصصی خواهد بود. بعبارتی هر سرا باید در همان حوزه ای که مجوز لازم به آن داده شده فعالیت نماید. اما در هر استان میتوان بسته به توانایی و کشش های مختلف سراهای مختلفی در حوزه های موضوعی مختلف ایجاد نمود. 

ایشان تصریح کرد: طرحهای دانش بنیان طرحهایی هستند که اصالت و ریشه دانشی دارند و این مسئله ایست که خیلی با آن درگیریم ،خیلی از استانها هنوز توجیه نیستند چون طرحهایی که صرفا سرمایه گذاری هستند را برای ما ارسال می کنند در صورتیکه این طرحها باید برای معاونت توسعه منابع ارسال شود. طرحی باید برای معاونت پژوهش و فناوری ارسال شود که اصالت آن دانش و فناوریست. چون وظیفه معاونت فناوری حمایت از طرحهای دانش بنیان است. 

شیرنگی گفت: نکات حائز اهمیت در اینجا اینست که اولا: ریشه طرحها فناوری و دانش بنیان باشد. ثانیا: بحث تامین منابع مطرح است. در دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین صندوق پشتیبانی از طرحهای دانش بنیان تشکیل شده که این میتواند به عنوان حامی طرحهای دانش بنیان باشد. ضمنا در این زمینه باید از شرکتهای بزرگ بعنوان حامیان مالی و اسپانسر استفاده نمود. و ثالثا مبالغ طرحهاست، که در آخرین شیوه نامه ای که در سال ۹۸ تدوین شده تا سقف ۲ میلیارد تومان استان را مرجع تصمیم گیر قرار داده و برای بالاتر از آن مبلغ نیاز به مجوز سازمان مرکزیست.
 
وی اشاره کرد: در پایان ماحصل این بحث این است که ما زیرساختهای فناوری را داریم که این زیرساختهای فناوری در قالب بازارهای فناوری و سراهای نوآوری شکل خواهد گرفت. و بحث دیگر شیوه نامه ایست که در آن ۱۰ مدل مشارکتی ارائه شده که در قالب آنها این امکان وجود دارد که استانها سرمایه گذاری کنند و یا مشارکت در سرمایه گذاری نمایند و یا اینکه بحث برندینگ دانشگاه است که میتوانند وارد شوند.و در پایان ایشان ضمن تشکر از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان دکتر طاهری از همه عزیزان نهایت تشکر را داشتند. 

در ادامه این کارگاه در پنل هایی که بعدازظهر برگزار گردید دکتر احمدی گلسفیدی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد استان در بحث آشنایی با اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری دانش بنیان، سیاست گذاری و نظارت راهبردی و دکتر خیرآبادی رییس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی گرگان در خصوص آشنایی با خلاقیت و شتابدهی، مراکز رشدو کارآفرینی ، پردیس پارک علم و فناوری و سرای نوآوری مطالبی را برای شرکت کنندگان ارائه داشتند.

شایان ذکر است که دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان با دارا بودن سرای نوآوری تخصصی و شتابدهنده‌ها در حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین پیشرو بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود ، خداوند متعال را سپاسگزارم که در سايه سار انقلاب اسلامي ، توفيق خدمت گذاري به جوانان فرهيخته ايران اسلامي را در این واحد دانشگاهی به دست آورده ایم. اطمينان دارم کارکنان پرتلاش و اعضای محترم هیات علمی اين واحد دانشگاهي، هماهنگ با سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي فرصت هاي جديدی را در ارائه خدمات آموزشی و پ‍ژوهشی براي دانشجويان ایران اسلامی فراهم خواهند نمود.لذا وظیفه خود می دانم ورود شما را به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ، خير مقدم عرض نموده ، امیدوارم با تکیه بر یاری پروردگار متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) موفق تر از گذشته در مسیر اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نموده و شاهد سربلندی ایران اسلامی در تمامی زمینه ها باشیم

دکتر سید علی طاهری

ریاست دانشگاه آزاد گرگان
بالا