‌عضویت در کانال واحد
اتوماسیون تغذیه
دستورالعمل فعال سازی کارت غذا
کتابخانه دیجیتال
پست الکترونیک
‌دستورالعمل تسویه حساب اینترنتی
سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان
سرفصل رشته ها
دستور العمل پرداخت اینترنتی
آئین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی
منوی غذای ماهانه
همایش ها و کنفرانس ها

دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

توسط معاونت پزشکی - دسته‌بندی اطلاعیه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محسن نفر معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد اسلامي را به رؤساي استان ها، واحدها، مراکز آموزشي و معاونت آموزش هاي عمومي و مهارتي (سما) ابلاغ کرد.

دکتر نفر در این دستورالعمل تأکید کرده است: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و با عنایت به مصوبات هيأت رئيسه و شوراي آموزش مجازي دانشگاه آزاد اسلامي درخصوص برگزاري حضوري امتحانات پايان ترم با رعايت پروتکل هاي فاصله گذاري اجتماعي هوشمند، لازم است تمامي دانشجويان قبل از شروع امتحانات حضوري در سامانه خوداظهاري وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir ثبت‌نام کرده و در صورتی که علائم بیماری را نداشتند، پیامک دریافت شده از سامانه مذکور و یا فرم خوداظهاری تکميل‌شده را در بدو ورود به مسئولان تعيين شده در حوزه امتحانات ارائه دهند.

این موضوع در صورت عدم بیماری دانشجو فقط برای یک بار در اولین امتحان انجام می شود و نياز به تکرار آن در جلسات بعدي امتحاني نيست. همچنين در صورتي که دانشجو مطابق سامانه و يا فرم خوداظهاري بيمار باشد و يا در بدو ورود داراي علائم بيماري باشد، مجاز به شرکت در امتحان نبوده و لازم است، متعاقباً گواهي سلامت و يا عدم سلامت صادره از مراکز بهداشتي و درماني را جهت تصميم‌گيري در خصوص امتحان، به مسئولان آموزشي مربوطه ارائه کند.

براساس بندهای این دستورالعمل در مورد ورود دانشجویان، اساتید و پرسنل به محل برگزاری امتحان، کنترل و غربالگری بهداشتی (استفاده از ماسک، نداشتن علائمي نظير تب، علائم تنفسي، سرفه، سرماخوردگي و...) براي جلوگيري از شيوع ويروس کرونا اعمال مي شود.

در این دستورالعمل تأکید شده است: استفاده از ماسک برای تمام دانشجویان، اساتید و پرسنل حاضر در حوزه برگزاری امتحانات الزامی است. حتي الامکان واحدهاي دانشگاهي محلول ضدعفوني‌کننده دست را در محل هاي مشخص مانند ورودي هاي کنار آسانسورها قرار دهند. همچنين به منظور کاهش زمان حضور دانشجو در محل برگزاري امتحانات، با همکاري اساتيد، طول مدت برگزاري هر جلسه امتحاني ترجيحاً در سقف ۶۰ دقيقه و در موارد خاص حداكثر ۹۰ دقيقه تنظيم شود و به محض اتمام امتحان دانشجويان خارج شوند و در خاتمه برگزاري امتحان دانشجويان باقيمانده با هماهنگي ممتحنين رديف به رديف خارج شوند.

همچنین لازم است دکمه‌های آسانسور، صفحه کلید کامپیوترها، دستگیره درب‌ها، شیرآلات و سایر سطوحي که به صورت مشترک توسط افراد استفاده مي‌شوند، حداقل ۵ بار در روز ضدعفوني شود و در موقع استفاده، نکات بهداشتي از جمله استفاده از دستکش، دستمال كاغذي يا نظاير آن رعايت و شستشو و ضدعفوني دست بعد از تماس انجام شود. گندزدايي و ضدعفوني صندلي‌ها، محل برگزاري امتحانات، محل تردد و همچنين سرويس‌هاي بهداشتي به طور مرتب و حداقل دوبار در روز با رعايت دستورالعمل‌هاي موجود در درگاه salamat.iau.ir انجام شود.

براساس بندهای این دستورالعمل، فاصله بین صندلی‌ها در محل برگزاری امتحانات باید دو متر باشد. استفاده از سیستم تهويه و يا باز گذاشتن پنجره‌ها در فضاي برگزاري امتحانات ضروري است. حذف و يا بلااستفاده کردن آبخوري‌ها و آبسردکن‌ها بصورت موقت انجام شود. از سطل زباله درب‌دار پدالي در فضاهاي آموزشي و سرويس‌هاي بهداشتي استفاده شود.

همچنین رعایت فاصله ایمن حداقل دو متر در قسمت‌های عمومی از جمله نمازخانه و مسیر ورود و خروج الزامی است. لازم است بهداشت فردي رعايت و از استعمال دخانيات خودداري شود. جهت کاستن از تماس مستقيم دست‌ها با درب و دستگيره‌ها آنها را به حالت نيمه‌باز نگه دارند (در صورت امکان) يا براي سهولت تردد از جک و آرام‌بند درب‌ها استفاده نشود. پرسنل، نگهبانان و کارکنان خدمات بايد آموزش‌هاي لازم درخصوص راه‌هاي پيشگيري از انتقال بيماري را دريافت کنند. سلف سرويس و مراکز فروش مواد غذايي غيربسته‌بندي شده تعطيل شود.

با توجه به برگزاری امتحانات در نزدیک‌ترین واحد دانشگاهی محل سکونت دانشجویان و به منظور کنترل شیوع بیماري کرونا، ضرورتي به بازگشايي خوابگاه‌هاي دانشجويي وجود ندارد.

کلمات کلیدی

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود ، خداوند متعال را سپاسگزارم که در سايه سار انقلاب اسلامي ، توفيق خدمت گذاري به جوانان فرهيخته ايران اسلامي را در این واحد دانشگاهی به دست آورده ایم. اطمينان دارم کارکنان پرتلاش و اعضای محترم هیات علمی اين واحد دانشگاهي، هماهنگ با سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي فرصت هاي جديدی را در ارائه خدمات آموزشی و پ‍ژوهشی براي دانشجويان ایران اسلامی فراهم خواهند نمود.لذا وظیفه خود می دانم ورود شما را به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ، خير مقدم عرض نموده ، امیدوارم با تکیه بر یاری پروردگار متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) موفق تر از گذشته در مسیر اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نموده و شاهد سربلندی ایران اسلامی در تمامی زمینه ها باشیم

دکتر سید علی طاهری

ریاست دانشگاه آزاد گرگان
بالا