‌عضویت در کانال واحد
اتوماسیون تغذیه
دستورالعمل فعال سازی کارت غذا
کتابخانه دیجیتال
پست الکترونیک
‌دستورالعمل تسویه حساب اینترنتی
سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان
سرفصل رشته ها
دستور العمل پرداخت اینترنتی
آئین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی
منوی غذای ماهانه
همایش ها و کنفرانس ها

مصاحبه با دکتر سید عرفان حسینی

توسط معاونت پژوهشی - دسته‌بندی اخبار معاونت

به نام خدا

 

مصاحبه با سید عرفان حسینی، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان و واحد گرگان

 

  1. خلاصه‌ای از روند راه‌اندازی باشگاه واحد دانشگاهی متبوع خود و روسای قبلی باشگاه بیان بفرمایید.

در راستای شناسایی، جذب و پرورش دانش آموزان، دانشجویان و جوانانی که دارای استعداد در زمینه های مختلف علمی و مهارتی باشند باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی گرگان در سال 1377 تأسیس و تا حال که بیش از 20 سال از راه اندازی آن می گذرد 4 مسئول داشته است. این باشگاه در حال حاضر نزدیک به 300 عضو دارد که از این میان افرادی همچون دانشجویان نمونه کشوری، مخترع، دارندگان مدال های جهانی مسابقات علمی، دارندگان پایان نامه و ایده برتر کشوری و ... نیز  حضور دارند.

  1. مهم‌ترین فعالیت‌های شاخص و موفقیت‌های اثرگذار باشگاه پژوهشگران جوان واحد متبوع شما در گذشته و حال حاضر چه بوده است؟

تولید و انتشار  بیش از صدها مقاله علمی، شناسایی و پرورش جوانان مستعد و توانمند علمی، ایجاد روحیه پژوهشی در بین دانشجویان و دانش آموزان، ثبت حدود 15 اختراع ملی در زمینه کشاورزی و حضور باشگاه گرگان در بین 3% باشگاه برتر کشور در آخرین رتبه بندی صورت گرفته (سال 99)

  1. مهم‌ترین فعالیت‌های حال حاضر باشگاه چیست و چه سیاست‌گذاری‌هایی را در پیش گرفته‌اید؟

برگزاری کارگاه ها و دوره های مهارت افزایی در راستای شعار سال (تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها) و فراهم کردن زمینه ایجاد اشتغال برای اعضا، برگزاری مسابقات علمی مختلف، حفظ پویایی انجمن های علمی با برگزاری برنامه های منسجم و مدون نظیر کارگاه های آموزشی، تشکیل و حفظ کارگروه های تخصصی با محوریت حل مشکلات و چالش های شهر گرگان و استان گلستان در زمینه های مختلف.

  1. افتخارات و جوایز ملی و بین المللی باشگاه در عرصه اختراعات و تولیدات علمی چگونه بوده است؟

داشتن بیش از 10 عنوان جهانی و کشوری در مسابقات رباتیک، حدود 15 اختراع  و ابداع ملی ثبت شده از دستاوردهای مهم این باشگاه می باشد.

  1. آیا باشگاه متبوع شما دستاورد و محصول شاخصی دارد؟ و برنامه و دستور کاری جدیدی دارید که منجر به تولید محصول شود.؟

در حال حاضر بصورت تخصصی در حوزه عمران مشغول ساخت مواد افزودنی جدیدی با ملاحظات زیست محیطی و اقتصادی هستیم که به بهسازی و تثبیت خاک های موجود در استان گلستان به لحاظ استاتیکی و دینامیکی می پردازد و همچنین در حوزه شیلات نیز در مراحل پایانی تولید روغن ماهی برای مصارف انسانی با کیفیت اکسترا هستیم.

  1. قسمتی از عملکرد شش ماهه اخیر باشگاه را تشریح نمایید.

الف- برگزاری ده ها جشنواره و مسابقه علمی در سطح ملی با موضوعات: زنجیره سلامت، مفاخر گرگان زمین، ایده پردازی در راستای تولید، زیست فناوری، نجوم، کتابخوانی، نانو، بتن و ... در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی

ب- برگزاری کارگاه آموزشی، سمینارهای علمی و بازدیدهای علمی اعم از حضوری و مجازی

  1. در راستای آخرین سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی از ستاد مرکزی چه برنامه‌هایی پیش‌رو دارید و دستورکارها چیست؟

برگزاری مسابقات علمی و فناورانه در سطوح مختلف، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی، برگزاری سمینارهای علمی، برگزاری کرسی های اندیشه ورزی، حفظ و تشکیل تیم های علمی شرکت در مسابقات، ایجاد کارگروه های تخصصی در راستای حل مشکلات جامعه شهرستان گرگان و استان گلستان و ...

  1.  با توجه به قرارگرفتن انجمن های علمی زیر نظر باشگاه، بفرمایید از چه تعداد انجمن علمی  و در چه زمینه و گروه هایی برخوردارید. ارزیابی شما از کارکردهایشان چیست و آیا برنامه ای برای پیشرفت آنها دارید؟

قبل حضور بنده در این جایگاه 13 انجمن داشتیم که تعداد نیمی از آنها راکد و غیرفعال بود که این تعداد در حال حاضر به عدد 17 رسیده است که در زمینه های: عمران، معماری، کامپیوتر، کشاورزی، علوم آزمایشگاهی، پرستاری، شیمی، ریاضیات، ادبیات، حسابداری، روانشناسی، حقوق، تربیت بدنی، زبان انگلیسی، آموزش ابتدایی، زیست شناسی و مدیریت مشغول فعالیت می باشند.

مؤثرترین روش در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که توسط امام خامنه ای (مدظله العالی) ارائه شد، مسیر علم و پژوهش است که انجمن های علمی در این راستا با پرورش و تربیت نیروی پژوهشگر می توانند پیشرو باشند. همچنین انجمن های علمی جدا از رسالت و شرح وظایف خود همواره بازوی محرک باشگاه در پیشبرد  برنامه ها بوده اند. انجمن های علمی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان در برگزاری بیش از ده ها برنامه اجرا شده توسط باشگاه گرگان اعم از مسابقات، بازدیدهای علمی و ... همواره شرکت فعال داشتند و از نظر بنده می بایست در رتبه بندی اخیر ستاد مرکزی باشگاه که در خصوص انجمن ها انجام شد در گروه A قرار می گرفتند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد. وجود انجمن های علمی در دانشگاه گرگان همواره پویایی و نشاط علمی را در بین دانشجویان ایجاد کرده و انشاالله خواهد کرد. از مهمترین اهداف ما در انجمن های علمی ایجاد فضایی علمی و سرشار از انگیزه و امید برای دانشجویان عزیز می باشد.

  1.  چنانچه مطلبی هست که در پرسش‌های مطرح شده به آن پرداخته نشده است، تشریح فرمایید.

تشکر و آرزوی سلامتی و توفیق الهی برای دانشجویان عزیز

کلمات کلیدی

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود ، خداوند متعال را سپاسگزارم که در سايه سار انقلاب اسلامي ، توفيق خدمت گذاري به جوانان فرهيخته ايران اسلامي را در این واحد دانشگاهی به دست آورده ایم. اطمينان دارم کارکنان پرتلاش و اعضای محترم هیات علمی اين واحد دانشگاهي، هماهنگ با سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي فرصت هاي جديدی را در ارائه خدمات آموزشی و پ‍ژوهشی براي دانشجويان ایران اسلامی فراهم خواهند نمود.لذا وظیفه خود می دانم ورود شما را به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ، خير مقدم عرض نموده ، امیدوارم با تکیه بر یاری پروردگار متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) موفق تر از گذشته در مسیر اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نموده و شاهد سربلندی ایران اسلامی در تمامی زمینه ها باشیم

دکتر سید علی طاهری

ریاست دانشگاه آزاد گرگان
بالا