‌عضویت در کانال واحد
اتوماسیون تغذیه
دستورالعمل فعال سازی کارت غذا
کتابخانه دیجیتال
پست الکترونیک
‌دستورالعمل تسویه حساب اینترنتی
سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان
سرفصل رشته ها
دستور العمل پرداخت اینترنتی
آئین نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی
منوی غذای ماهانه
همایش ها و کنفرانس ها

درباره دانشگاه

درباره دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان در چهاردهم مهرماه 1366 با پیگیری های دکتر عبدالقیوم ابراهیمی استاد برجسته و نام آشنای کشور و منطقه، در سه رشته مهندسی کشاورزی، مهندسی عمران و زیست شناسی پا به عرصه علم و فناوری گذاشت. امروزه این دانشگاه درزمره ی دانشگاه های جامع مطرح کشور با تنوع رشته های مختلف دانشگاهی در سطوح کاردانی تا دکتری تخصصی، در محیطی آرام و زیبا، با استانداردهای بین المللی از نظر هیات علمی، آزمایشگاه ها و کارگاه های تخصصی، خوابگاه های دانشجویی، تجهیزات و امکانات های ورزشی و سالن های متعدد برگزاری همایش و گردهمایی ها، توانسته بستری علمی را برای تربیت جوان های متخصص با معیارهای جهانی در جهت پیشبرد اهداف نظام و رشد بیشتر منطقه فراهم نماید.

بخشی از توانایی ها و قابلیت های این واحد دانشگاهی ارائه می گردد تا مخاطبین بیشتر با این محیط علمی و فرهنگی آشنا شوند.

 

در حوزه آموزشی:

 • با بیش از 160 عضو هیات علمی تمام وقت و بیش از 300 استاد مدعو، بیشترین اساتید را در بین همه  دانشگاه های استان گلستان به خود اختصاص داده است
 •  با بیش از 240 رشته و مقطع تحصیلی، بیشترین رشته های تحصیلی را در استان گلستان برای همه نوع دیپلم شامل ریاضی وفیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر، زبان خارجی، کارو دانش و فنی و حرفه ای پوشش می دهد
 •  با دارا بودن 4 دانشکده ی تخصصی شامل دانشکده فنی و مهندسی و کشاورزی، دانشکده علوم انسانی ، دانشکده پزشکی، دانشکده هنر و نیز 4 مرکز دانشگاهی شامل مرکز آق قلا، مرکز بندرترکمن، مرکز کردکوی و مرکز گمیشان و آموزشکده و مدارس سما، بزرگترین مجموعه دانشگاهی استان گلستان به شمار می آید.

 

در حوزه پژوهشی:

 • کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی گرگان بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در منطقه شمال کشور است . تعداد کتابهای فارسی و لاتین این مرکز، حدود ۸۶هزار جلد می باشد که ۶هزار جلد آن مرجع است. وسعت کتابخانه ۱۳۰۰مترمربع است. در انتشارات این واحد دانشگاهی حدود ۷۰ جلد کتاب به ۳ زبان فارسی،عربی و انگلیسی که توسط اعضای هیات علمی تالیف و ترجمه ، و به چاپ رسیده است. در حال حاضر ۳ عنوان مجله علمی در این واحد فعال است.
 • دارای 38 آزمایشگاه و کارگاه تخصصی متنوع بوده تا دانشجویان در محیطی کاملا عملیاتی پرورش پیدا کنند. همچنین دارای 2 مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و مرکز تحقیقات و آنالیز ترکیبات طبیعی و شیمیایی میباشد.
 • دارای زمین های کشاورزی برای کار و تحقیقات رشته های مرتبط می باشد
 • دارای بزرگترین سالن همایش استان (تالار دکتر ابراهیمی) و نیز سه سالن و تالار دیگر برای برگزاری مناسبت های علمی و فرهنگی بزرگ کشوری است


 

در حوزه فرهنگی-دانشجویی:

 •  دارای بزرگترین مجموعه ورزشی و نیز کاملترین رشته های تحصیلی در حوزه تربیت بدنی استان  گلستان می باشد. همچنین شامل استانداردترین استخر سرپوشیده استان گلستان می شود
 • انجمن های فرهنگی و علمی، تیم های ورزشی و نیز برنامه های فوق برنامه ی معتدد جهت شرکت فعال دانشجویان با توجه به علایق و سلیقه های مختلف وجود دارد از جمله:

          باشگاه پژوهشگران جوان- بسیج دانشجویی- انجمن های علمی تخصصی- تیم های فوتبال، بسکتبال، 

          والیبال، هندبال، کشتی، تنیس، تیراندازی و ...- کلاس های عکاسی، خوشنویسی، تئاتر، تفسیر قرآن و ...

 • امکانات رفاهی مجهز از قبیل خوابگاه های دانشجویی، مسجد، سلف سرویس و ... جهت استفاده دانشجویان فراهم می باشد
 • دارای مرکز مشاوره تخصصی در زمینه های مختلف از روانشناسی تا دینی و فضای مجازی
 • دارای بیش از 15 کانون دانشجویی از جمله هلال احمر، رسانه، فضای مجازی، مهدویت، نشاط و سلامت و ...

در حوزه عمرانی:

 • مجموع اراضی کشاورزی گرگان و مراکز آموزشی زیر مجموعه جمعا حدود 34 هکتار
 • مجموع فضاهای عمرانی(ساختمانی) 61 هزار مترمربع
 • مجموع فضاهای آموزشی (کلاس درس) 4 هزار متر مربع شامل 100 کلاس درس
 • مجموع فضاهای کارگاهی 1800 مترمربع شامل 17 فضای کارگاهی

 

گلخانه فرهیختگان : تحصیل همراه با تولید و اشتغال

شهرک گلخانه ای فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان  در سال 1395بعنوان اولین و بزرگترین شهرک گلخانه ای کاکتوس با 37 گلخانه سرپوشیده به وسعت 30000 متر مربع آغاز به کار نمود .تولیدات گیاهان زینتی مجموعه مذکور غالبا انواع کاکتوسها و ساکولنت ها بود که در سال 99 تعداد 12 واحد گلخانه آپارتمانی به مجموع واحدها  اختصاص یافت و یک واحد گلخانه ای به سیستم لوله های گرماسازو میست یا مه پاش  برای ریشه دار کردن قلمه و تکثیر گیاهان آپارتمانی و درختچه های زینتی تجهیز گردید در حال حاضر علاوه بر انواع کاکتوس ها، گیاهان آپارتمانی مانند انواع سانسوریا زامیفولیا فیکوس آمستل فیکوس لیراتا کروتون عبایی دراسینا کامپکت شفلرا- آگلونما برگ انجیری  در حال تولید و پرورش می باشند  لازم بذکر است  در سال 1398 مجوز سرای نوآوری کشت و تجاری سازی گیاهان زینتی  و در ادامه در سال 99 مجوز شتابدهنده تخصصی گیاهان زینتی نیز   از سوی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی  به واحد گرگان اختصاص یافت.

 

معرفی دانشکده فنی و مهندسی و کشاورزی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد واحد گرگان از مهر ماه 1388 با متراژ4600 متر مربع و با 22 کلاس آموزشی، 6 آتلیه و 8 آزمایشگاه تخصصی و 4 سایت کامپیوتر به طور مستقل شروع به فعالیت نموده است. بیش از 10000 دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند که تعداد زیادی از آنها جذب بازار کار گردیده اند. در حال حاضر بیش از 1700 دانشجو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند.

این دانشکده شامل گروه ها و رشته های آموزشی متعدد از جمله  کامپیوتر، عمران، معماری، برق، مکانیک، صنایع، مواد و متالوژی، نفت، ساخت وتولد، شهرسازی، معدن، شیمی، کشاورزی، باغبانی و ... می باشد که دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف (کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی)  مشغول تحصیل می باشند.

 در حال حاضر سه انجمن علمی عمران، کامپیوتر و معماری در این دانشکده مشغول به فعالیت می باشند.

آدرس: گرگان بلوار شهید کلانتری خیابان دانشجو مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

تلفن تماس:  01732156795

کد پستی:  4914739975

معرفی دانشکده علوم انسانی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد واحد گرگان از مهر ماه 1390 با متراژ 4000  متر مربع و با 31 کلاس آموزشی، کارگاه های تخصصی، لابراتور زبان و  سایت کامپیوتر به طور مستقل شروع به فعالیت نموده است. در حال حاضر بیش از 5000 دانشجوی فعال داشته و 8000  دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند که تعداد زیادی از آنها جذب بازار کار گردیده اند. برخی نیز دارای سمت های کلیدی در کشور و استان گلستان عهده دار هستند.

این دانشکده شامل گروه ها و رشته های آموزشی متعدد از جمله  حقوق، روانشناسی، مدیریت، علوم تربیتی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، تربیت بدنی، فقه و علوم قرآنی، حسابداری و ... می باشد که دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف (کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی)  مشغول به تحصیل می باشند.

آدرس: گرگان بلوار شهید کلانتری خیابان دانشجو مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

تلفن تماس:  01732153000

کد پستی:  4914739975

معرفی دانشکده علوم پزشکی

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد واحد گرگان از مهر ماه 1388 با متراژ 3000  متر مربع و با 15 کلاس آموزشی، آزمایشگاه های تخصصی متعدد از جمله آزمایشگاه هماتولوژی، آزمایشگاه بیوشیمی، آزمایشگاه بیوفیزیک، آزمایشگاه میکروبیولوژی، پراتیک و کتابخانه تخصصی شروع به فعالیت نموده است. در حال حاضر بیش از 1200 دانشجوی فعال داشته و بیش از 2000 دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند که تعداد زیادی از آنها در بیمارستان ها، مراکز درمانی، آزمایشگاه ها و شرکت های تولیدی صنایع غذایی و دامپزشکی ها مشغول به کار می باشند.

این دانشکده شامل گروه ها و رشته ها آموزشی متعدد از جمله  پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، میکروبیولوژی، علوم گیاهی، علوم جانوری، زیست فناوری، دامپزشکی و ... می باشد که دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف (کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی) مشغول به تحصیل می باشند.

آدرس: گرگان بلوار شهید کلانتری خیابان دانشجو مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

تلفن تماس:  01732156795

کد پستی:  4914739975

معرفی دانشکده هنر

دانشکده هنر دانشگاه آزاد واحد گرگان از مهر ماه 1397 با متراژ 3000  متر مربع و با 8 کلاس آموزشی، چندین آتلیه و آزمایشگاه تخصصی و  سایت کامپیوتر شروع به فعالیت نموده است. در حال حاضر بیش از 500 دانشجوی فعال داشته و بیش از 1000 دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند که تعداد زیادی از آنها جذب بازار کار گردیده اند.


 

این دانشکده شامل گروه ها و رشته های آموزشی متعدد از جمله معماری، نقاشی، سینما-کارگردانی و ... می باشد که دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف (کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد)  مشغول به تحصیل هستند.

آدرس: گرگان بلوار شهید کلانتری خیابان دانشجو مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

تلفن تماس:  01732156795

کد پستی:  4914739975

 

معرفی مرکز آق قلا: دانشگاه آزاد اسلامی مرکز آق قلا در سال 1388 با پیگیری های هیات موسس دانشگاه در فضایی با 3000 متر مربع و 10 کلاس آموزشی در 5 رشته فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر بیش از 1400 دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند و تعداد رشته مقطع های این مرکز دانشگاهی به بیش از 85 رشته می رسد. 8 عضو هیات علمی تمام وقت و حدود 80 مدرس حق التدریس در این مرکز دانشگاهی فعالیت دارند.  همچنین این دانشگاه دارای آزمایشگاه ها و کارگاه های تخصصی در گروه معماری، عمران و کامپیوتر بوده و دفتر مشاوره، کانون هلال احمر و کانون بسیج جهت ارائه خدمات به دانشجویان دایر می باشد. از جمله امور رفاهی به دانشجویان می توان به  سلف سرویس و انتشارات و مسجد دانشگاه اشاره کرد.

آدرس: استان گلستان-آق قلا- بلوار امام خمینی(ره)- ابتدای خیابان شهید تمنانلو- دانشگاه آزاد اسلامی آق قلا

شماره تماس : 3528565-017      -       نمابر: 34531035-017

 

معرفی مرکز بندر ترکمن: اين دانشگاه در سال ۱۳۸۹ به حول و قوه الهي و با پیگیری‌های مسئولین محترم شهرستان جهت تأسيس و راه اندازي در جلسه هيأت امنا دانشگاه آزاد اسلامي مطرح و مجوز لازم را اخذ نمود. همچنین از سال ۱۳۹۰ در رشته‌های حسابداری، کامپیوتر در مقاطع پیوسته و ناپیوسته، معماری و عمران در مقطع كارداني با جذب ۱۵۴ نفر دانشجو شروع به کار نمود.

تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بندرترکمن در حال حاضر قریب به 550 نفر می‌رسد که این تعداد نسبت به سال‌های گذشته رشد مناسبی مبنی بر جذب دانشجو در هر نیمسال داشته است.

دارای رشته‌های پرمخاطب همچون آموزش و پروش ابتدایی، مدیریت و حسابداری، مهندسی برق، تربیت بدنی، حقوق و روانشناسی و ... در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته می‌باشد.

از ترم تحصیلی بهمن 1399 این مرکز در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مدیریت کسب و کار و مهندسی برق با پذیرش دانشجو فعال می‌باشد.

پتانسیل‌های این مرکز از جهت قرار گرفتن در منطقه توریستی و ساحلی و همجواری با جزیره آشوراده می‌تواند در رشته‌های گردشگری هم فعال باشد. تلفن تماس: 01734421600- 01734423600

معرفی مرکز کردکوی:

  تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز کردکوی با توجه با پیگیریهای انجام شده توسط مسئولین شهری و تقاضاهای مردمی از سال 1387 در دستور کار قرار گرفت و با هماهنگی آموزش و پرورش استان با جذب دانشجو در سه رشته کار خود را آغاز نمود. با کمک خیرین شهری در ابتدای جاده کردکوی به بندر ترکمن زمینی به مساحت 100 هزاز متر مربع تهیه و در سال 1393 با ساخت و راه اندازی یک مجتمع دانشگاهی با زیربنایی در 5000 متر مربع بصورت مستقل فعالیت خود را ادامه داده است. این مرکز دانشگاهی موفق به جذب 11 نفر هیات علمی دکتری و دانشجوی دکتری گردیده و با اخذ مجوز از وزارت علوم و تحقیقات در بیش از 90 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در حال حاضر با بیش از 850 دانشجو در حال فعالیت می باشد. همچنین برای تقویت بنیه علمی و عملی دانشجویان اقدام به تاسیس کارگاه های تخصصی نموده و با برقراری تفاهم نامه با سایر ارگانها و دانشگاه های منطقه، امکان استفاده از قابلیتهای آموزشی و پژوهشی را برای دانشجویان فراهم کرده است. فضای بسیار زیبای دانشگاه و وجود امکانات رفاهی نظیر سلف سرویس، سرویس ایاب و ذهاب، مسجد، وجود کانونهای دانشجویی و بسیج و انتشارات دانشگاه، تحصیل در این دانشگاه را برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مرکز کردکوی جذاب نموده است.

آدرس: استان گلستان، شهرستان کردکوی، ابتدای جاده کردکوی-بندر ترکمن، مجتمع دانشگاهی آزاد مرکز کردکوی  تلفن: 01734353257الی 01734353268

 

معرفی مرکز گمیشان:

 

دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گمیشان با حول و قوه الهی و با تلاش و پیگیری مجدانه مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان، مسئولین و خیرین شهرستانی و نیز اعضای هیات موسس در سال 1386 راه اندازی شد و کار خود را با پذیرش 50 نفر دانشجو در رشته کامپیوتر و 20 نفر در رشته تربیت بدنی آغاز نمود.

دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گمیشان از مراکز تابعه واحد گرگان به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی در سطح استان می باشد که مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان این مرکز به نام دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان صادر می شود.

در حال حاضر، تعداد دانشجویان مرکز گمیشان 100 نفر بوده و دارای 5 نفر عضو تمام وقت هیات علمی با مرتبه استادیاری و بیش از 80 نفر اساتید مدعو به صورت حق التدریس می باشد که در رشته های مختلف تحصیلی مشغول ارائه خدمت به دانشجویان هستند.

رشته های مرکز گمیشان در مقطع کاردانی و کارشناسی شامل: آموزش ابتدایی، حقوق، مدیریت دولتی، حسابداری، دامپزشکی، شیلات، عمران، کامپیوتر و تربیت بدنی است.

همچنین، مرکز گمیشان در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد نیز در رشته های تربیت بدنی، مدیریت کسب و کار، فقه و مبانی حقوق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران و دامپزشکی اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

همچنین دانشگاه آزاد اسلامی مرکز گمیشان دارای آزمایشگاه ها و کارگاه های تخصصی در گروه کامپیوتر، عمران و دامپزشکی بوده و کانون بسیج اساتید نیز از سال 1398 در این مرکز راه اندازی شده است.

امکاناتی ازجمله: کتابخانه، بوفه، انتشارات، نمازخانه نیز در مرکز گمیشان به منظور رفاه اساتید و دانشجویان محترم راه اندازی شده است.

آدرس: استان گلستان- گمیشان. میدان آزادی- خیابان 17 شهریور- ساختمان اداری 

کدپستی 48961- 45115      تلفن 01734468138       نمابر: 01734460978

 

 

 

معرفی آموزشکده و مدارس سما:  حوزه معاونت سمای دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان از اسفند ماه سال 1383فعاليت خود را آغاز نموده و در سال 1384 موافقت اصولی راه اندازی مجتمع آموزشی پسران و دختران گرگان از سازمان آموزش و پرورش استان اخذ گرديد. در نيمسال دوم همان سال آموزشکده فنی وحرفه ای سما واحد گرگان با سه رشته کامپيوتر، معماری و ساختمان در مقطع كارداني پيوسته آغاز به کار نمود.

فعاليت آموزشکده سما در گرگان با جذب حدود 70 دانشجو در سه رشته کامپيوتر معماری وساختمان از بهمن 84 آغاز و در سال 1400 تبدیل به دانشکده های مهارت و کارافرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان گردید

فعاليت مدارس سما در سال 1386 با راه اندازي دبستان و پيش دبستاني پسرانه آغاز شد و با اضافه شدن دو مدرسه درسال 1399 اكنون با 5 مدرسه به فعاليت خود ادامه مي دهد

 

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند انقلاب اسلامی محسوب می شود ، خداوند متعال را سپاسگزارم که در سايه سار انقلاب اسلامي ، توفيق خدمت گذاري به جوانان فرهيخته ايران اسلامي را در این واحد دانشگاهی به دست آورده ایم. اطمينان دارم کارکنان پرتلاش و اعضای محترم هیات علمی اين واحد دانشگاهي، هماهنگ با سياست هاي كلان دانشگاه آزاد اسلامي فرصت هاي جديدی را در ارائه خدمات آموزشی و پ‍ژوهشی براي دانشجويان ایران اسلامی فراهم خواهند نمود.لذا وظیفه خود می دانم ورود شما را به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان ، خير مقدم عرض نموده ، امیدوارم با تکیه بر یاری پروردگار متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) موفق تر از گذشته در مسیر اهداف متعالی دانشگاه آزاد اسلامی حرکت نموده و شاهد سربلندی ایران اسلامی در تمامی زمینه ها باشیم

دکتر سید علی طاهری

ریاست دانشگاه آزاد گرگان
بالا